https://www.traditionrolex.com/49 Hakkımızda
Online Bağış

Hakkımızda

Yıl 1972. Yer İstanbul. Aylardan Mart. Mart'ın onüçüncü günü. Körlerin ve azgörenlerin yaşamına yeni bir umut ışığı doğdu. Onların köylerine, evlerine, odalarına ve kendi çaresizliğne mahkum eden, eğitimsizliğin karanlığına doğan yeni bir umut ışığı. ALTI NOKTA KÖRLER VAKFI kuruldu.

Yıl 1971. Bakanlar Kurulu tarafından Vergi Muafiyeti tanındı.

Yıl 1972. Vakıf Kurucu Üyelerinden Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İPEKÇİ tarafından Türkiye çapında başlatılan kampanya ile Vakfın Binası inşa edilerek hizmete girdi.

Yıl 1974. Sağlık Bakanlığı ile EMİRGAN ALTI NOKTA KÖRLER REHABİLTASYON MERKEZİ hizmete girdi. Böylece Işık İstanbul'dan Türkiye'nin dört bir yanına yayılmaya başladı.

Yıl 1984. Toplum Sağlığı ve Körlüğü Önleme çalışmaları kapsamında Gezici Tarama Ekipleri ile İlköğretim Okullarında Göz taramalarına başlandı.

Yıl 1985. Beşiktaş Lions Kulübü'nün katkıları ile Kabartma (Braille) ve Kaset Kitap Kütüphanesi açıldı. Görmezlerin eğitim ve kültür yaşamını zenginleştirecek yeni ufukların doğuşuydu bu.

Yıl 1989. Yapılan Protokol ile Rehabilitasyon Hizmetleri SHÇEK ile yürütülmeye başlandı.

Yıl 1990. Vakıf Göz Polikliniği Uzman Doktorları ve ekonomik ücretli muayeneleri ile halka hizmet vermeye başladı.

Yıl 1998. Zeki AKKÖK Masaj Ünitesi açıldı. Böylece görmezlerin istihdamı konusunda bir ışık daha yakıldı. Bu güne kadar çoğu istihdam edilen 47 kişinin eğitilmesi demekti bu başlangıç.

Yıl 2000. Görmezlerin spor yapabilmeleri ve görenlerin eğitime katkıda bulunabilmeleri amacıyla Halı Saha ve Sosyal Tesisler açıldı.

Yıl 2004. Vakıf Mütevelli Üyesi ve Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Sayın Oya SEBÜK'ün Annesi Perihan Esen MİNKARİ'nin Anısına yaptırdığı GÖRMEZLER DIGITAL KÜTÜPHANESİ hizmete girdi. Böylece görmezler de teknolojinin son gelişmelerinden yararlanabilecekler, eğitim ve kültür yaşamlarında yeni bir ışık sayfası daha açılmış olacak.

Etiketler : Hakkımızda

Önceki Sayfaya DönÖnceki Sayfaya Dön
HİZMETLERİMİZ
ETKİNLİKLER
EĞİTİM PAKETLERİ
https://www.traditionrolex.com/49
SPONSORLARIMIZ
Yapı Kredi BankasıHippocampusworksL'OccitaneLahey Clinic