Online Bağış

Beyaz Baston & Bağımsız Hareket

Beyaz Baston  ve Bağımsız Hareket
Görme yetisini, çeşitli nedenlerle, tamamen veya kısmen kaybetmiş kişilerin, ev içerisinde ve dışarısında, yaşamlarını bağımsız sürdürebilmeleri için bazı teknikler öğrenmeleri gerekmektedir.
Oryantasyon ve bağımsız hareket, kısaca kişinin iç ve dış mekanlarda güvenli ve bağımsız hareket edebilmesini sağlayan teknikler bütününe verilen addır.
Temel hedef, bireyin beyaz baston kullanarak belli bir mesafeyi kendisine uygun bir hızda ve kendisini herhangi bir şekilde tehlikeye atmadan kat etmesini sağlamaktır.
Bağımsız hareketin temel aracı olan beyaz baston, hem görme engelli bireylerin vücutlarını koruyan hem de güvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlayan tıbbi bir araçtır.    
Kişinin beyaz baston kullanırken, baston aracılığıyla algıladığı ve kaçındığı engeller dışında, istediği noktaya ulaşmak için kullanması gereken tüm veriler bütünü ise oryantasyon teknikleri ile kişiye kazandırılmaktadır.
Örneğin ulaşılmak istenen yere giden yolda bulunan fırın kokusuyla, çocuk bahçesi sesleriyle görme engelli kişiye yola ilişkin bir oryantasyon verisi vermektedir.

Altı Nokta Körler Vakfı, uzun yıllardır, kaynakları oranında, gereksinim duyan görme engelli bireylere beyaz bastonu ücretsiz olarak sağlamaktadır.
Bu çalışmamıza katkıda bulunmak isterseniz Online bağış butonunu kullanarak veya banka hesaplarımıza bağış yapabilirsiniz.

Görme Engelliler İçin Beyaz Baston Nedir? başlıklı videomuzu izlemek için başlığa tıklayabilirsiniz.


Bağımsız Hareket Eğtim Videoları izlemek için başlığa tıklayabilirsiniz. 
Önceki Sayfaya DönÖnceki Sayfaya Dön
HİZMETLERİMİZ
ETKİNLİKLER
EĞİTİM PAKETLERİ
SPONSORLARIMIZ
Yapı Kredi BankasıHippocampusworksL'OccitaneLahey Clinic