https://www.traditionrolex.com/49 Bilgisayarla Görünürlük Kazanma Projesi
Online Bağış

Bilgisayarla Görünürlük Kazanma Projesi

“Her 10 görme engelliden 8’i çalışabilecek durumda olmasına karşın;
istihdam oranı %16,8
Bir başka deyişle iş yaşamına ulaşımları kısıtlanmıştır.”

“Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı” kapsamında Avrupa Birliği tarafından fon sağlanan “Bilgisayarla Görünürlük Kazanma Projesi” Altı Nokta Körler Vakfı liderliğinde, Altı Nokta Körler Derneği Gaziantep Şubesi, Uşak Üniversitesi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek Okulu ve Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi ortaklığı ile Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa illerinde uygulanmaktadır.

Amaçlarımız

Teknolojinin sağladığı yenilikçi fırsatların desteği ile kalkınmada geri kalmış bölgelerde görme engelli gençlerin istihdamını teşvik etmeye yönelik bilgisayar temelli bir eğitim programı geliştirerek uygulamaktır.

Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa illerinde 60 görme engelli gencin verilecek psikolojik destek ile temel bilgisayar okuryazarlığı ve internet girişimciliği eğitimi alması.

Öğrencilerin katılımıyla kamu, yerel yönetim ve özel şirketlerin internet sitelerinin görme engelli erişilebilirliği değerlendirme raporu hazırlanması, bir içerik sağlama sitesinin görme engellilere uyumlu hale getirilmesi ve körcül bir e-ticaret sitesinin hazırlanması.

Gençlerin sesli konferanslar aracılığıyla bilişim sektörünün lider şirketlerinin temsilcileri ile deneyim ve bilgi paylaşımında bulunması. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından uygulanacak sınavda başarılı olan 6 genç için bilişim Sektöründe lider ve öncü firmaların ziyaret edildiği ve başarı öykülerinin dinlendiği, staj ve istihdam fırsatlarının değerlendirileceği bir haftalık İstanbul Programı uygulanacaktır.

Hedeflerimiz

250 saatlik Temel Bilgisayar Okuryazarlığı Programı’na katılan 60 genç, dönem sonu sınavda başarı sonuçlarına göre işe müracaatta etkin rolü olan "Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası" sahibi olacaklardır.

Başarılı gençler uzaktan internet girişimciliği modülü ile temel bilgisayar programcılığı ve e-ticaret eğitimini tamamlayacaktır. gençlik organizasyonları ve yaşlı bakımevleri kanalıyla yaygınlaştırılacaktır.

Gençler uygulama çalışmaları ve rehberlik hizmeti ile istihdam olanaklarını geliştirecektir.

6 genç sektörden İstihdam Teşvik Semineri ile bilişimcilere yeterliliklerini anlatma fırsatı bulacak, sektör temsilcileri görme engellilerin istihdam edilebilirliği hakkında bilgi edinecektir.

Uşak UZEMYO görme engellilere uyumlu uzaktan eğitim altyapısı ile toplumun geniş kesimlerine hizmet sunma fırsatı bulacaktır.

ANKV görme engellilere yönelik istihdam odaklı proje uygulama kapasitesini geliştirecektir.

Bölgede yerel görme engelli STK’ları görme engellilere istihdam amaçlı hizmet kapasitelerini geliştirecektir.

Toplumda görme engellilerin istihdam edilebilirliğine yönelik farkındalık yaratılmış olacaktır.

Projemiz 2011 yılında başarıyla tamamlanmıştır.

Proje spotunu Bilgisayarla Görünürlük Kazanma Projesi başlığına tıklayarak izleyebilirsiniz.


Önceki Sayfaya DönÖnceki Sayfaya Dön
HİZMETLERİMİZ
ETKİNLİKLER
EĞİTİM PAKETLERİ
https://www.traditionrolex.com/49
SPONSORLARIMIZ
Yapı Kredi BankasıHippocampusworksL'OccitaneLahey Clinic