Online Bağış

Dokunsal Materyal Atölyesi / Kütüphanesi Projesi (TR10/18/ÇVG/0093)

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2018 yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Dokunsal Materyal Atölyesi / Kütüphanesi Projesi (TR10/18/ÇVG/0093), Altı Nokta Körler Vakfı liderliğinde, T.C. Sarıyer Kaymakamlığı, T.C. İstanbul Aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Engelsiz Erişim Derneği ve Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ortaklığı sürdürlmektedir. Projenin temel hedefi görme engelli olan çocuk ve gençlerin farklı alanlarda dokunsal materyallerden faydalanmalarını sağlayarak yaratıcılıklarının geliştirilmesine ve eğitimin daha erişilebilir olmasına katkı sağlamaktır. Proje amacına yönelik çalışmaların dört farklı alanda gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir;
Bu hedeflerimize ulaşmak amacıyla;
1- Veysel Vardal Görme Engelliler Okulu’nda eğitimlerine devam etmekte olan 4-5-6-7 ve 8. Sınıf öğrencilerinin Fen Bilgisi ders müfredatına uygun dokunsal eğitim materyaller geliştirilerek, öğrenme yöntemlerini çeşitlendirip ve geliştirerek, öğrenme becerilerini arttırmak ve öğrenme sürecinde dokunsal materyallerinin kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yürütülmektedir.
2- İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde temel ve mesleki eğitime devam eden görme engelli gençlerin bağımsız yaşam becerilerini geliştirmeye yönelik, mekânsal algının geliştirilmesine ve bağımsız hareket becerilerini arttırmaya yönelik Dokunsal Harita Kroki Atölye çalışmaları yapılmaktadır.
3- İstanbul’da yaşayan görme engelli gençlere yönelik Dokunsal Harita Kroki Atölyeleri düzenlenmektedir.
4- Örgün eğitime devam eden ve üniversitelerde okuyan çocuk ve gençleri görme engelli olan akranlarının öğrenme biçimleri ile tanıştırarak farkındalık yaratmaya yönelik Farkındalık Atölyeleri düzenlenmektedir.

Atölye çalışmalarımıza katılım için başvurular devam etmektedir. Katılım için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 
Önceki Sayfaya DönÖnceki Sayfaya Dön
HİZMETLERİMİZ
ETKİNLİKLER
EĞİTİM PAKETLERİ
SPONSORLARIMIZ
Yapı Kredi BankasıHippocampusworksL'OccitaneLahey Clinic