https://www.traditionrolex.com/49 INTERGEN Genç ve Yaşlı Görme Engelliler Arası Yetişkin Eğitimi Projesi
Online Bağış

INTERGEN Genç ve Yaşlı Görme Engelliler Arası Yetişkin Eğitimi Projesi

Her kuşak kendi önüne çıkan engellerle başa çıkmak zorundadır ancak aynı zamanda belli konularda kendine ait bir bilgi birikimine de sahiptir.

Bilgi ve deneyimlerin paylaşımı için farklı kuşaklar nasıl biraraya getirilebilir?

Hangi araçlar ve yöntemler bunun için daha uygundur? INTERGEN projesinin gerçekleştirilme amacı görme engelli genç ve yaşlıların bu bağlamda NASIL birbiriyle ilişki kurmasının ve bu ilişkiyi güçlendirmesinin sağlanabileceğini bulmaktır. Proje, Avrupa Körler Birliği (EBU) liderliğinde 5 proje ortağı tarafından yürütülmektedir: Altı Nokta Körler Vakfı, Alman Görme Engelliler ve Az Görenler Federasyonu (DBSV), Italyan Görme Engelliler ve Az Görenler Birliği (UIC), Italyan Araştırma, Eğitim ve Rehabilitasyon Enstitüsü (IRIFOR) ve Türkiye Körler Federasyonu.

Proje Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü tarafından fonlanmaktadır.

Genç görme engellilerin yeni teknolojiler konusunda yaşlıların yararlanabileceği mükemmel bir kavrama yeteneği bulunmaktadır. Buna karşılık yaşlı görme engelliler temel günlük işlerin yapılması konusunda gençlerin kendilerinden çok şey öğrenebileceği kadar güvenlidir.

Bu nedenle karşılıklı deneyim paylaşımından her iki grupta fazlasıyla fayda görecektir.

Genç ve yaşlı görme engellilerle birlikte profesyonel eğitimlerin katıldığı uygulamaya yönelik atölye çalışmaları tüm proje ortakları tarafından Almanya İtalya ve Türkiye’de Nisan-Haziran 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

Bilgi paylaşımı konusunda geliştirilen sonuç model Mayıs 2010’da son atölye çalışmaları ile test edilmiştir. Sonuçlar eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, gençlik organizasyonları ve yaşlı bakımevleri kanalıyla yaygınlaştırılacaktır.

INTERGEN projesi kapsamında Hamburg, Istanbul, Ankara ve Cagliari’de gerçekleştirilen atölye çalışmalarından fotoğraflar aşağıda görülmektedir

Proje kapsamında yapılan seminerlerden elde edilen verilerle Avrupa Körler Birliği tarafından bir eğitim kitapçığı oluşturulmuştur. Eğitim kitapçığını aşağıdaki linki kullanarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 

http://www.intergenerations.eu


Önceki Sayfaya DönÖnceki Sayfaya Dön
HİZMETLERİMİZ
ETKİNLİKLER
EĞİTİM PAKETLERİ
https://www.traditionrolex.com/49
SPONSORLARIMIZ
Yapı Kredi BankasıHippocampusworksL'OccitaneLahey Clinic