https://www.traditionrolex.com/49 Rehabilitasyon
Online Bağış

Rehabilitasyon


T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
Emirgan Altı Nokta Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi

 

"Körler gözleri ile görmeyebilirler fakat aldıkları eğitim, teknik bilgi ve becerilerle; karşılaştıkları nesne ve olayları çok iyi inceleyip analiz ederek yorumlayabilirler."

Rehabilitasyon tamir etmek, onarmak, yeniden eski haline getirmek anlamındadır. Bir başka deyişle Rehabilitasyon; doğuştan ve ya hastalık ya da kaza sonucu ortaya çıkan bedensel engellerin tıbbi, sosyal ve ruhsal çalışmalarla engelli kişiye en uygun mesleğin kazandırılması ve topluma uyumunun sağlanması için yapılan etkinliklerin tümüdür.

"Eğitimden geçmeyen görmez sokağa çıkamaz, kendisine güven duyamaz, işe giremez, toplum yaşamına katılamaz."

Rehabilitasyon eğitimi ile başkasının yardımına ihtiyaç duymaksızın veya en az yardımla, bağımsız yaşama ve hareket etme tekniklerini öğretmek, yetenekleri doğrultusunda mesleki eğitim vererek, onların bir meslek ve iş sahibi olmalarını sağlayarak üretici duruma getirmek, körlüğün yarattığı psikolojik ve sosyal sorunlarını çözümlemelerinde yardımcı olmak amaçlanmıştır.

Rehabilitasyon Merkezinde; doğuştan veya sonradan kör olan ikinci bir engeli bulunmayan, yetişkin görme engelli bireyler, yatılı ya da gündüzlü, ücretsiz olarak, 5,5 aylık dönemler ile rehabilite edilmektedirler.

Altı Nokta Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezi, Altı Nokta Körler Vakfı ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü arasında Ocak 1994 tarihinde imzalanan iş birliği protokolüne göre işletilmektedir.

Merkezimizde ilköğretim çağını geçmiş görmezlere Başkasının yardımına ihtiyaç duymaksızın veya en az yardımla bağımsız yaşama ve hareket tekniklerini öğretmek, yetenekleri doğrultusunda mesleki eğitim vererek, onların bir meslek ve iş sahibi olmalarını sağlayarak üretici duruma gelmelerini desteklemek körlüğün yarattığı psikolojik ve sosyal sorunlarını çözümlemelerinde yardımcı olmak amaçlanmıştır.

EMİRGAN ALTI NOKTA GÖRME ENGELLİLER REHABİLTASYON MERKEZİ'ndeki Rehabilitasyon Eğitimi A- Temel ve B-Mesleki alanlarda olmak üzere iki ana grupta toplanmıştır. Bu eğitim; küçük gruplara ayrılmış görmez kursiyerlerle çalışan; Sosyal Hizmet Uzmanları, Özel Eğitimciler ve Psikologlar tarafından yürütülmektedir.


Önceki Sayfaya DönÖnceki Sayfaya Dön
HİZMETLERİMİZ
ETKİNLİKLER
EĞİTİM PAKETLERİ
https://www.traditionrolex.com/49
SPONSORLARIMIZ
Yapı Kredi BankasıHippocampusworksL'OccitaneLahey Clinic